دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

بخش هایی از کتاب قلعه حیوانات! (قسمت اول)

کتاب قلعه حیوانات یکی از محبوب ترین کتاب های جهانه که بر خلاف ظاهر ساده ای که داره دنیایی از حرف و نکته رو در پشت پرده بیان می کنه. در این مطلب نمی خوام که به معرفی یا بررسی این کتاب بپردازم بلکه بعد از چند باری که این کتاب رو خومندم گفتم نکات و قسمت های خیلی قشنگش رو برای شما به اشتراک بزارم تا هم خاطراتی تازه کنید و اگر هم اون رو نخوندید هر چه سریع تر اون رو بخونید!

«بشر یگانه دشمن واقعی ماست. بشر را از صحنه دور سازید، ریشه‬ ‫گرسنگی و بیگاری برای ابد خشک می‌شود. ‫بشر یگانه مخلوقی است که مصرف می‌کند و تولید ندارد. نه شیر می‌دهد، نه تخم‬ می‌کند، ضعیف‌تر از آن است که گاوآهن بکشد و سرعتش در دویدن به حدی نیست که‬ ‫خرگوش بگیرد. معذلک ارباب مطلق حیوان است. اوست که آنها را به کار می‌گمارد، و از‬ ‫دسترنج حاصله فقط آنقدر به آنها می‌دهد که نمیرند، و بقیه را تصاحب می‌کند.»

حقیقت تلخی که ذات واقعی بشر را آشکار می کند همین است! اگر ما انسان ها نبودیم حیوانات و طبیعت در کنار هم زندگی مسالمت امیزی داشتند ولی با وجود ما انسان های طماع خیلی از حیوانات منقرض شدند و طبیعت دچار دگرگونی شد!

«پس چطور است که ما با این نکبت زندگی می‌کنیم؟ ‬ علتش این است که تقریباً تمام دسترنج ما به دست بشر ربوده می‌شود.»

«رفقا به یاد داشته باشید که هرگز نباید در شما تردیدی پیدا شود، هیچ استدلالی‬ ‫نباید شما را گمراه سازد. هیچ‌گاه به کسانی که می‌گویند انسان و حیوان‬ ‫مشترک‌المنافعند یا ترقی یکی منوط به پیشرفت دیگری است اعتماد نکنید. این‬ ‫حرف‌ها دروغ محض است. بشر به منافع هیچ موجودی نمی‌اندیشد. در این مبارزه باید‬ ‫بین ما حیوانات رفاقت و اتحاد کامل وجود داشته باشد. بشر جملگی دشمن و حیوانات‬ ‫جملگی دوستند.»

«‫فوراً رأی گرفتند و با اکثریت چشمگیری تصویب شد که موش‌ها از دوستانند. فقط‬ ‫چهار رای مخالف بود: سه سگ و یک گربه. بعد معلوم شد گربه علیه هر دو رأی داده‌است.

هفت فرمان‬:
۱. هر چه دوپاست دشمن است. ‬
۲. هر چه چهارپاست یا بال دارد، دوست است. ‬
۳. هیچ حیوانی لباس نمی‌پوشد. ‬
۴. هیچ حیوانی بر تخت نمی‌خوابد. ‬
۵. هیچ حیوانی الکل نمی‌نوشد. ‬
۶. هیچ حیوانی حیوان‌کُشی نمی‌کند. ‬
۷. همه حیوانات برابرند. ‬

 

هفت فرمان بیادماندنی این کتاب که خیلی از اوقات من را به یاد حرف های خیلی از افراد در این دوره و زمانه می اندازد!

«نه کسی دزدی می‌کرد و نه کسی از‬ ‫سهم جیره‌اش شکایتی داشت. از نزاع و گاز گرفتن و حسادت که از عادات زندگی ایام‬ ‫گذشته بود تقریباً اثری نبود.»

 

«بنیامین، الاغ پیر، بعد از انقلاب‬ کوچکترین تغییری نکرده بود. کارش را با همان سر سختی و کُندی دوران جونز انجام‬ ‫می‌داد، نه از زیر بار کار شانه خالی می‌کرد و نه کاری داوطلبانه انجام می‌داد. هیچگاه‬ ‫دربارهٔ انقلاب و نتایج آن اظهار نظر نمی‌کرد و وقتی از او می‌پرسیدند: مگر خوشحال‌تر‬ ‫از زمان جونز نیست، فقط می‌گفت: خرها عمر دراز دارند. هیچ‌کدام شما تا حال خر‬ مرده ندیده‌اید. و دیگران ناچار خود را به همین جواب معماآمیز قانع می‌ساختند. ‬»

بقیه قسمت های این کتاب را در روز های آینده منتشر می کنم و به شما پیشنهاد می کنم که حتما این کتاب را بخوانید.

 

راستی اگر این پست رو دوست داشتید می تونید: بخش هایی از کتاب قلعه حیوانات! (قسمت اول)

 

راستی اگر این پست رو دوست داشتید می تونید: جملات زیبا از کتاب طاعون آلبر کامو ( قسمت دوم)

 

راستی اگر این پست رو دوست داشتید می تونید: جملات زیبا از کتاب طاعون آلبر کامو ( قسمت سوم)

 

🌐 محمد احقاقی در تلگرام | توییتر | اینستاگرام | ویرگول | لینکداین | پادکست | تماس با من

 

✅ می توانید بخوانید:  تمرین نویسندگی | رادیو میم الف | توسعه فردی | جملات کوتاه

 

💠 مطالبی از دیگر محتواگران وب فارسی: نقشه راه نویسندگی | تولید محتوا | کپی رایتینگ | معرفی کتاب | به این کارآفرین‌ها کمتر اعتماد می‌کنم…  | متمم

نظرات (۲)

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*

نوزده − 1 =